UK Bookmakers

FC Cerneşti a câştigat „Cupa Mierii” la fotbal 8 + 1

Scris de IR Rosiianu. Posted in Sport

Sărbătoare mare, bucurie, pasiune şi implicare a fost duminica aceasta în comuna Cerneşti, acolo unde fotbalul a fost regele cu adevărat încoronat al zilei.
S-a jucat pe formula inedită de 8 + 1, pe durata a două reprize de câte 25 de minute fiecare.
Nu de alta, dar „viaţa sportivă” a fost factorul definitoriu.
„Cupa Mierii” a împărţit – la propriu – comuna în două zone, la Brebeni şi Fânaţe desfăşurându-se etapele semifinale, pentru că finala s-a disputat la Brebeni, acolo unde consilierul local Gheorghe Şteţca s-a implicat la maxim.

Tatăl fostului mare portar de fotbal Mihai Şteţca s-a dovedit a fi şi un bun organizator – deh, e fost ofiţer de armată! - atmosfera de sărbătoare plutind peste pasiunea şi implicarea celor de pe teren.
La fel a fost si la Fânaţe, unde consilierul local Ion Nechita a organizat, de asemenea foarte bine etapa semifinala desfăşurată pe terenul de lângă tabăra creştină.
Fânaţe – Ciocotiş – 1 – 2
În urma acestor rezultate, cele două câştigătoare au disputat finala, una extrem de disputată şi ea.
La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 1 – 1, însă după executarea loviturilor de departajare Cerneştiul, echipa satului reşedinţă de comună s-a impus la limită, cu scorul de 5 – 4.
La bere au invins – detaşat! – cei din Brebeni!
Aşadar, o duminică frumoasă în deschiderea Festivalului Stuparilor.