Agentura de spionaj rusă, pe filieră maghiară, din UE

Cooperare pe linie de acțiuni subversive ruso-ungară se extinde de la creearea de instabilitate în state de la frontiera NATO și EU, vezi România și Slovacia, la spionarea instituțiilor europene, transmite Romanian Global News.
Procurorul general al Ungariei i-a cerut președintelui Parlamentului European să ridice imunitatea unui eurodeputat al Jobbik, Bela Kovacs, suspectat de spionaj, relatează cotidianul ungar Magyar Nemzet, conform MTI.
Geza Fazekas, purtător de cuvânt al Procurorului General, a declarat pentru ziarului menționat, citând surse rămase sub protecția anonimatului, că Biroul pentru Protecția Constituției a deschis dosar penal pe numele europarlamentarului Jobbik Bela Kovacs, pentru că acesta ar fi spionat instituțiile europene.
Kovacs este acuzat că a conspirat cu regularitate cu diplomați ruși și că mergea lunar la Moscova. Kovacs este căsătorit cu femeie care are dublă cetățenie, rusă și austriacă, și ar fi lucrat în trecut pentru KGB, a precizat publicația.
Conform surselor Romanian Global News de la Bruxelles, procuratura Ungariei a reacționat cerând ridicarea imunității, obligată de sesizările venite de la serviciile de informații ale NATO care au documentat acțiunile de spionaj ale eurodeputatului ungur.
Conform acelorași surse, în vizorul serviciilor de informații ale NATO, mai sunt și alți eurodeputați aflați în relații "nefirești" cu agenți ai serviciilor de informații rusești.
Un membru avizat al corpului diplomatic american la București avertiza cu ceva timp în urmă că cele mai puternice agenturi rusești din România și Slovacia se află în zonele cu populație maghiară din cele doua state și că acest lucru este extrem de periculos în ceea ce privește stabilitatea frontierei NATO.
