FTC-RAILL CARGO HUNGARIA - HCM BAIA MARE 21 – 18 (14 - 7)

Scris de Vasile Sabou. Posted in Sport

Sala: Syma Sport and Event Centre Budapest, etapa a 6 .Grupa 1 principală. Liga Campionilor,  Spectatori aproximativ:3000, din care aproximativ 200 din Baia Mare.
Au arbitrat:.  Karina Christiansen  (Danemarca)  și  Line Hesseldal Hansen  (Danemarca)
Delegat  EHF:   Edeltraut  Berthold  (Austria)
Aruncări de la 7m: 4 – 6 (transformate 4 – 6)
Minute de eliminare:  12 - 6

FTC-Raill Cargo Hungaria: Szikora  Melinda (12 intervenţii), Tomașevic Katarina  - Pena Abaurrea Nerea 7, Szolloși-Zacsik Szandra 5, Szekerczes  Luca 4 (4 din 7m), Szucsanszki   Zita 2, Kovacsicz  Monika 1, Pappne Szamoransky Piroska  1, Schatzl  Nadine 1, Cifra  Anita, Lukacs  Viktoria, Hornyak  Dora, Meszaros Rea  Reka, Mod Noemi, Szarka  Adrienn, Szekeres  Klara: - antrenor: Elek  Gabor  principal, Verten  Orsolya secund
 HCM  BAIA  MARE:  Munteanu Ionica (9 intervenţii), Ungureanu Paula (7 intervenţii,), Dumanska Yuliya– Do Nascimento Alexandra Priscila 9 (5 din 7m), Pineau Allison Marie 4 (1 din 7m), Ardean Elisei Valentina 3, Perianu Gabriela  1, Vizitiu Patricea 1, Abbingh  Lois, Jezic Katerina , Marin  Andreea Luciana,  Preda Mihalschi  Gabriela, Szucs Gabriella, Tănăsie  Ana-Maria,  Tătar Timeia  Judita,:- antrenor: Roșca Aurelian principal, și Băban Ioan director tehnic
Ambele echipe erau calificate în sferturile competiției, dar jocul conta pentru stabilirea locului în clasament. Băimărencele fără două jucătoare de bază, Melinda Geiger și Adriana Nechita ambele indisponibile, au abordat partida doar cu 15 jucătoare.  Prin înfrângerea din etapa a șase HCM Baia Mare se va clasa pe locul patru în „Grupa 1 principală din Liga Campionilor”, urmând să înfrunte în sferturi pe câștigătoarea din „Grupa 2 principală din Liga Campionilor”, echipa Buducnost.
Baia Mare a venit în grupa principală fără nici o victorie, deci fără puncte și a reușit să câștige toate cele cinci jocuri disputate înaintea acestei partide, acumulînd 10 puncte. FTC-Raill Cargo a venit în grupa principală cu 7 puncte, a pierdut cel trei jocuri din deplasare, iar acasă a câștigat un joc și a terminat unul la egalitate înaintea jocului cu HCM Baia Mare. După înfrângerea de la Baia Mare gazdele își doreau victoria în fața suporterilor pentru a mai spăla rușinea și a evita locul patru în grupă. Jocul începe în nota de dominare a gazdelor care au o repriză întâi bună. Încurajate de public, gazdele au inițiativa și printr-o apărare agresivă și un portar  Melinda Szikora care a reușit să închidă poarta și să nu primească numai șapte goluri, iar în atac au reușit să depășească apărarea băimăreană marcând 14 goluri. Oaspeții cu o apărare care nu a reușit să oprească atacul gazdelor, fiind depășită în repetate rânduri, iar atacul care nu își găsea cadența, ratând din poziți favorabile, chiar  și atunci când erau singuri cu portarul în față,sau contratacuri. Filmul jocului a fost următorul: Oaspeții au primul atac care se termină cu golul marcat de Patricea Vizitiu 0 – 1 (min. 1). Urmează o perioadă de cinci minute în care băimărencele joacă anemic, greșind în apărare, iar în atac ratează din poziții favorabile, în timp ce gazdele marchează de patru ori consecutive prin: Nerea  Pena Abaurrea de două ori  2 – 1 (min. 3 și min. 4) și tot de două ori prin Szandra Szolloși-Zacsik
 4 – 1 ( min. 5 și min. 6). La acest scor atrenorul echipei HCM Baia Mare Aurelian Roșca  cere Time-out (timp de odihnă), încercând să -și mobilizeze echipa și care va reuși să marcheze al doilea gol prin Marie Pineau Allison 4 – 2 (min.6). La acest scor băimărencele ratează un contratac, iar gazdele revin în atac și reușesc să  refacă diferența prin golul marcat de Szandra Szolloși-Zacsik 5 – 2 (min. 7). Revenite în atac băimărencele obțin o aruncare de la 7 m transformată de Marie  Pineau Allison  5 – 3 (min. 9), urmează un atac prelungit al gazdelor, care îl ratează. Revenite în atac, băimărencele reușesc să marcheze prin Marie  Pineau Allison în stilul său carecteristic 5 – 4 (min. 11). Urmează atacul gazdelor fructificat de Nerea  Pena Abaurrea 6 – 4 (min. 12), urmat de atacul oaspețiilor fructificat de Gabriela Perianu 6 – 5 (min.13). În continuare jocul curge în defavoarea băimărencelor care nu reușesc să marcheze, în timp ce gazdele marchează de trei ori consecutive prin: Piroska Pappne Szamoransky 7 – 5 (min. 14), Szandra Szolloși-Zacsik 8 – 5 (min. 15) și Nerea  Pena Abaurrea 9 – 5 (min. 16). Un contraatac al băimărencelor este fructificat de Valentina  Ardean Elisei 9 – 6 (min. 18). Urnează o perioadă de 11 minute în care băimărencele nu reușesc să marcheze, în timp ce gazdele își măresc avantajul prin golurile marcate de Monika Kovacsicz 10 – 6 (min. 20), Nerea  Pena Abaurrea  11 – 6 (mln. 21), Luca Szekerczes care transformă o aruncare de la 7m și 12 – 6 (min.23) și  Zita Szucsanszki 13 – 6 (min. 26). La acest scor atrenorul echipei HCM Baia Mare Aurelian Roșca  cere cel de al doilea Time-out (timp de odihnă), cu scopul de stopa avalanșa gazdelor, care se pare că a dat randament, deorece băimărencele reușesc să marcheze prin Alexandra Priscila Do Nascimento 13 – 7 (min. 30). Repriza se termină cu golul marcat de Zita Szucsanszki 14 – 7 (min. 30). O concluzie după prima repriză ar fi: numărul mic de goluri marcat de echipa băimăreană și intervalul de timp din minutul 13 și până în minutul 30 când au marcat doar un gol. Repriza a doua a adus de la vestiar o altă echipă băimăreană, mai mobilizată, cu o apărare agresivă și cu un atac care a scos în evidență evoluția bună a jucătoarei Alexandra Priscila Do Nascimento și un coordonator de joc Marie Pineau Allison care cu tote că era bine supravegheată a reușit să coordoneze bine atacul. Repriza a doua începe cu golul marcat de Szandra Szolloși-Zacsik 15 – 7 (min. 31), stabilind ce mai mare diferență. La acest scor băimărencele încep cursa de urmărire a adversarului. În poartă intră Ionica Munteanu care se dovedește a fi într-o formă bună prin intervenții salvatoare, punând lacăt pe poarta băimăreană și timp de zece minute nu primește gol, iar în atac reușesc o să marcheze de trei ori consecutiv prin: Alexandra Priscila Do Nascimento de două ori consecutiv 15 – 9 (min. 37 și min. 38) și  Valentina  Ardean Elisei 15 – 10 (min. 40). După golul marcat de gazde prin Nerea  Pena Abaurrea 16 – 10 (min.41), urmează o altă dublă  a băimărencelor prin Alexandra Priscila Do Nascimento 16 – 12 (min.42 și min. 43). Atacul gazdelor se finalizează cu o aruncare de la 7 m transformată de Luca Szekerczes 17 – 12 (min.44). Dar oaspeții repun rapid de la centru și reușesc să surprindă apărarea gazdelor descoperită, iar Marie Pineau Allison reușește să marcheze 17 – 13 (min. 44). Gazdele  încearcă să se desprindă marcând două goluri consecutive prin Luca Szekerczes care transformă o aruncare de la 7m și  18 – 13 (min. 45) și Nadine Schatzl  19 – 13 (min. 47), la care băimărencele răspund tot cu două goluri consecutive prin Alexandra Priscila Do Nascimento 19 – 15 (min.47 și min. 50).Penultimul gol al gazdelor este marcat de Nerea  Pena Abaurrea 20 – 15 (min. 51), la care oaspeții reușesc să reducă din diferență prin golurile marcate de Valentina  Ardean Elisei 20 – 16 (min. 54) și Alexandra Priscila Do Nascimento 20 – 17 (min. 55). Până la final gazdele mai beneficiază de o aruncare de la 7 m transformată de Luca Szekerczes
21 – 17 (min. 56) .și ultimul gol este marcat de băimărence prin Alexandra Priscila Do Nascimento 21 -18 (min.57). Până la final ambele echipe au avut ocazii de a marca, dar au ratat. Cele mai clare ocazii le-au avut oaspeții. Întreaga echipă merită felicitări împreună cu conducerea tehnică. Urmează jocul din sferturi cu Buducnost, echipa Cristinei Neagu, actuala campioană a Europei. Primul joc la Baia Mare în perioada 1 – 3. 04. 2016 și returul o săptămână mai târziu adică în 8 – 10. 04 2016. Ziua și ora vor fi stabilite mai târziu în funcție de televiziuni.
Rezultatele jocurilor directe cu care merg echipele în grupa 1 principală
Larvik                                      - Rostov-Don                         21 – 27
Thüringer HC                          - Fleury Loiret Handball         27 - 27
HCM  Baia  Mare                    - Larvik                                   29 – 31
Fleury Loiret Handball             - FTC-Rail Cargo Hungaria   28 - 28
HCM  Baia  Mare                    - Rostov-Don                          20 - 22
Thüringer HC                          - FTC-Rail Cargo Hungaria    27 - 30
Rostov-Don                             - HCM  Baia  Mare                 27 - 26
 FTC-Rail Cargo Hungaria      - Thüringer HC                       32 - 28
Rostov-Don                             - Larvik                                   26 - 25
Larvik                                       - HCM  Baia  Mare                27 – 22
FTC-Rail Cargo Hungaria        - Fleury Loiret Handball         36 - 23
Fleury Loiret Handball              - Thüringer HC                      27 – 21
Rezultate etapa întâi
Rostov-Don                               -  FTC-Rail Cargo Hungaria    23 - 21
Larvik                                         - Thüringer HC                        28 -19
HCM  Baia  Mare                       -  Fleury Loiret Handball          31- 28
Rezultate etapa a doua
FTC-Rail Cargo Hungaria        -  Larvik                                  30 - 27
Thüringer HC                           -  HCM  Baia  Mare                23 - 25
Fleury Loiret Handball              - Rostov-Don                         22 - 27
Rezultate etapa a treia
HCM  Baia  Mare                      -   FTC-Rail Cargo Hungaria        32 - 24
Rostov-Don                               -  Thüringer HC                            30 - 24
Larvik                                         -  Fleury Loiret Handball              26 – 31
Rezultate etapa a patra
FTC-Rail Cargo Hungaria         - Rostov-Don                                29 - 29
Thüringer HC                            - Larvik                                          20 - 28
Fleury Loiret Handball               - HCM  Baia  Mare                       17 - 18
Rezultate etapa a cincea
HCM  Baia  Mare                      -   Thüringer HC                        38 - 27
Rostov-Don                               -   Fleury Loiret Handball          38 - 21
Larvik                                         -  FTC-Rail Cargo Hungaria     37 – 31
Rezultate etapa a șașa (ultima)
FTC-Rail Cargo Hungaria         -  HCM  Baia  Mare                  21 - 18
Thüringer HC                             - Rostov-Don                           28 - 32
Fleury Loiret Handball                - Larvik                                    28 - 31