Nesedentarii nostri romani si ‟Blestemul Pamantului‟ francez!

Conform unor documente ale autoritatilor politienesti si judiciare franceze, s-ar parea ca nesedentarii nostri romani (rromii), nu ar fi implicati numai in ‟afacerile‟ prospere cu metale, in general si cu cuprul, in particular, pe teritoriul nostru national francez (furturi mai mult sau mai putin calificate, jafuri cu sau fara violenta si distrugere, etc.), ci si cu ‟devalizarea‟ fermelor agricole(in special, ale celor mai izolate si mai putin supravegheate), pe care acestia ar fi ‟esuat‟ (s-ar fi ‟ratacit‟ !), tot in cautarea materialelor (obiectelor) din cupru sau care contin o concentratie importanta de cupru ! (A se vedea si articolul autorului :









