Extremiştii din Ungaria, în turneu prin România

Reprezentanţii extremei drepte din Ungaria, ultranaţionaliştii de la Jobbik, se află de mai multe zile în România, unde se întâlnesc cu simpatizanţii lor. Motivul vizitei este de a le prezenta românilor candidatul lor la alegerile europarlamentare.
Aflaţi zilele trecute la Oradea, ultranaţionaliştii de la Jobbik s-au întâlnit cu aproape 30 de simpatizanţi şi le-au prezentat candidatul lor pe Ardeal - Erdely Bela.
El a fost sprijinit de vicepreşedintele Gyure Csaba şi de Szavay Istvan, parlamentar european. Aceştia s-au adresat mai ales electoratului apărut ca urmare a acordării cetăţeniei maghiare de guvernul din Ungaria şi, se pare, ar fi sugerat ca firmele cu capital maghiar din România să angajeze doar unguri.









